24 Ekim 2016 Pazartesi

Lemony Snicket "A Series of Unfortunate Events: The Bad Beginning"

Öncelikle Count Olaf'tan nefret ediyorum, bunu bi belirteyim kısaca da yazacak olsam yazı boyunca bunu vurgulayacağım anı düşünmekten yazamam şimdi. Söylemiş olayım ve bu yük üzerimden kalksın. İğrenç zorba Count Olaf nefret ediyorum senden.

28 yaşında olduğum halde 8 yaşında gibi girişini yaptığım yazı, talihsiz serüvenlerin ilk kitabını ne kadar beğendiğim ve Baudelaire kardeşleri 8 ya da 28 yaşında oluşumdan bağımsız biçimde ne kadar sevdiğimi de içerecek.

Kitabın başında yazar uyarıyor; uyarısı da kitabın sonunda ne kadar tutarlı olduğunun bir göstergesi. Kitapta talihsizliklerin ardından asla güneş doğmuyor. Bunu zaten başta yazarın kendisi de belirtmiş olduğu için spoiler korkusu olmadan ben de ifade edebilirim. The Bad Beginning tam bir bahtsızlık abidesi ve üç kardeş için hayatlarına sızan en ufak bir umut ya da ışık anında sönüyor.

Anne ve babalarını bir yangında kaybettikten sonra uzak akrabaları olan Olaf adı verilen vicdansız insan birey ile yaşamaya başlayan üç kardeşin, alışık oldukları konfor ve insani yaşam koşullarının yerine nasıl zorbalığa maruz kaldıklarının hikayesi The Bad Beginning. Çocukken masal dinleme ya da okuma şansı olanlar için o kadar çok tanıdık sahne - klişe olay var ki, işin garibi bunların hiçbirini yadırgamadan okudum. Kitabın hedef kitlesine dahil olup olmadığımı bilmiyorum ama bu klişeleri yeniden görmek benim hoşuma gitti.

Yazar hikayenin sonunda gerçeklerden kaçmak isteyenler için (yani bir kurgudaki gerçeklik sorgusunu burada yapmanın lüzumu yok, biz gerçekmiş gibi kabul edelim) hikayenin sonunda alternatif bir son olduğunu söylüyor; evet bir son var. Birkaç sayfa erken okumayı bırakırsanız cidden "mutlu son" mevcut ancak dediğim gibi, kötü bir başlangıcın iyi bir sona varmayacağı gerçeği okunmayan birkaç sayfa ile değişmiyor.

Sinir harbi yaşamamak için arada çocuk kitapları okuyayım demiştim, iyi oldu serideki diğer kitapları da okurum sırf kötü karakterlerden nefret etmek, içimden küfretmek ve kitap okumayı seven (birisinin okuma yazması henüz yok) üç kardeşin hikayesinin sonu nereye varacak diye merakımı gidermek için okurum.

Sinema ve Tv uyarlaması da yapılmış olan, 13 kitaptan oluşan serideki diğer kitaplar da bunlarmış:
 1. The Bad Beginning
 2. The Reptile Room
 3. The Wide Window
 4. The Miserable Mill
 5. The Austere Academy
 6. The Ersatz Elevator
 7. The Vile Village
 8. The Hostile Hospital
 9. The Carnivorous Carnival
 10. The Slippery Slope
 11. The Grim Grotto
 12. The Penultimate Peril
 13. The End
Bir başka çocuk kitabından önce bir başka kurgu dışı kitapta görüşmek üzere.

1 yorum:

entelkitap dedi ki...

8'lerin gücü adına! Ben de 18'im ama ben de severek okuyorum bu seriyi :D Yazarın dili pek hoşuma gidiyor.

Sinir harbi yaşamak için doğru seçim :P Onuncu kitaptayım, hala çocuklar gün yüzü göremedi...

Serinin sevdiğim yanlarından biri de, çocuklara hayatın gerçeklerini göstermesi. Bu özelliği seriyi çocuk edebiyatındaki diğer örneklerden farklı kılıyor. Her kitapta dünyanın farklı bir kötü yüzünün gösterilişi ayrıca takdire şayan. Çocukluğu bitirmek için birebir :D

Filmiyle ilgili olarak da... Bence epey potansiyeli vardı filmin, oyuncular iyiydi, kostümler mükemmeldi, mekanlar etkileyiciydi. Ne var ki kurgu felaketti, ilk üç kitabı nasıl bir araya sıkıştırırız ve çocukların yeteneklerini nasıl sıfıra indiririz demişler gibi.