22 Nisan 2010 Perşembe

The Box

Yönetmen : Richard Kelly
Senaryo : Richard Kelly
(Richard Matheson'ın "Button, Button" adlı kısa hikayesinden yola çıkılarak yazılmıştır)
Yıl : 2010

En son Domino'daki felaketiyle beni sinir krizlerine sokmuş olan, Donnie Darko isimli gelmiş geçmiş en en en en en en en herşey filmlerden birine imzasını atmış olan sevdiğimiz yönetmen Richard Kelly, The Box ile yeniden Donnie Darko'yla yarattığı atmosfere ve eşsizliğe dönmüş. İyi ki de şu filmi bir an önce izledim, yoksa hala Domino'ya küfredip, Donnie'ye iç çeke çeke bakmaya devam edecektim.(Donnie'ye bakış:eski güzel günler ah şimdi nerede Richard yakarışı sendromu).

The Box, adı gibi, bir kutunun kapılarının önüne bırakılması sonucu, kutunun butonuna basılıp basılmayacağı durumun seçimi ve seçimin sonuçlarına katlanmayı göze alabilen, hırs ve -filme göre- kötülüğün/bencilliğin sonucunda ödenmesi gereken bedel üzerine bir "ders" alan, kendi halinde bir aile içinde geçiyor. (Kendi halinde dediğim bu ailedeki baba Nasa'da çalışıyor. Sanki Nasa lojmanlarında oturuyorum, her gün Nasa'daki elemanları görüyorum eve girip çıkarken gibi bir durum oldu, benim için Nasa ve çalışanlarını görmek aslında "sıradan" bir durum değil tabi).

İnsanoğlunun kendi devamlılığını ya da kendi sonunu yazabilecek bir durumda olduğu, felaketin ya da kıyametin insan elinden geleceği, egoizmin kişiye kendi sonunu yazdırtabileceği ve dünyada yaşamayı aslında "elenenler" sonunda kalacak olan "iyiler"in hakettiğini söylerken de, filmin sanırım mesajı giriyor beyinlere.

Gerçekten yine Richard Kelly diye onun bunun kafasını ütüleme günlerine döndürdü bu film beni, patlayasıca adam.

Hiç yorum yok: